Strateji Danışmanlığı...
Strateji Danışmanlığı Nedir?Mehmet Solak
Pazar yeri modeli yerel veya global olmak üzere strateji geliştirilmesi gereken platformlardır. Strateji yöntemini iki şekilde değerlendirebiliriz;
"İvmeyi Yakalamak" ve "İvmeyi Korumak"
Pazar yerlerinde binlerce aynı ürün grubunu veya aynı markaları satan rakipleriniz vardır. Henüz siz pazar yeri modeline yeni başladıysanız rakipleriniz arasından sıyrılmanız gerekmektedir. Fakat bu durum göründüğü kadar kolay değildir. Düz satıcı reflenksinde durumu değerlendirdiğinizde "ürün ve hizmetinizi" pazar yerlerinin oluşturmuş olduğu güven algısında satmanız size cazip ve doğru bir yöntem olarak gelebilir. Ama rakipleriniz daha önce pazar yerlerinde satışa başlamış olabilir satın alma gücüne ve stoklama yeteneğine sahip olabilirler. Böyle bir durumda işiniz bir hayli zorlaşır. Diğer taraftan rakiplerinizi elemenin yöntemi olarak fiyat kırmak veya müşteri memnuniyetini sağlamak için hat safada efor sarfedersiniz. Puanı korumak yorum almak ve platform içerisinde reklam vermek gibi birçok yöntem denersiniz. Xml tedarikçileri tanıyabilmeniz için ise anlaşma yaptığınız tedarikçilerin ürünleri satış geçekleştikten sonra ortaya çıkan bir durumdur. Tedarikçinin doğru yada yanlış tedarikçi olma durumu siz ürünlerin satışını gerçekleştirdikçe size evet bu ürün bizde var veya bu ürün bizde yok demesinden sonra ortaya çıkan bir durumdur. Pazar yerleri puanlama sistemini satıcı üzerinden değerlendirir yani tedarikçinizde ürün olmaması pazar yerlerini bağlayan bir gerekçe sayılmaz. Veya ürünü zamanında göndermemenizde pazar yerlerini ilgilendiren bir durum değildir. Böylelikle güzel adetler veya güzel cirolarda yapsanız puanlama sistemine tabi olduğunuz için verdiğiniz tahütleri yerine getirdiğinizde "+" bir puan alırken verdiğiniz tahütleri yerine getiremediğinizde (sizden dahi kaynaklanmasa) "-" bir puan almanıza yol açacaktır.
Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri ivmeyi yakalamamanızın veya koruyamamanızın nedenleri veya gerekçeleri olarak görebiliriz.
İvmeyi Yakalamak ve Korumak için ne yapmalısınız?
"İvmeyi Yakalamak" için Tüketici reflekslerine ve "İvmeyi Korumak" için pazar yerlerinin algoritmalarına vakıf olmanız gerekmektedir. Böyle bir durumda bizden randevu alıp "işe başlamadan önce" İvme Nasıl Yakalanır ve Korunur" Kelle Başı 2 Adet Türk Kahvesi Eşliğinde canlı sunumlar almanız gerekmektedir.
Aslında ivmeyi yakalamak rakipleriniz arasından sıyrılıp fazla adet veya fazla ciro yapmanızı sağlamaktadır. Esas mesele ise "İvmeyi Korumak" yani olumsuz yorumlar olumsuz puanlar yeni tüketicilerin algısında satın alma dürtülerini ortadan kaldırabilir veya başka pazar yerleri veya fiyat karşılaştırma siteleri sizinle çalışmak istemeyebilir. Olumsuz yorumları olan bir mağazadan veya olumsuz puanları olan bir mağazadan hem yeni tüketiciler hemde farklı platformlar çalışmak istemez o yüzden mağazamızın şekli, şemali, profili pozitif olmalıdır.

Özetle;
  • Doğru Tedarikçilerle Çalışmalısınız
  • Doğru Ürün Gruplarını Satmalısınız
  • İvmeyi Yakalamalısnız
  • İvmeyi Korumalısınız
  • Sürdürelebilir bir iş modelinde ilerlemelisiniz