Markalaşma Operasyonu...
Markalaşma Operasyonu Nedir?Mehmet Solak
E-Ticaret Sitenizi veya belirlediğiniz bir markaya ait e-ticaret sitenizi markalaştırabilirsiniz.
İşe başlamdan önce ilk adımınız şu yönde olmalıdır. Genel karma bir ürün grubu mu satacaksanız veya bir ürün grubunda mı markalaşacaksınız doğru bir alan adı seçimi olması gerekiyor. Belirlediğiniz alan adı ilerleyen süreçlerde bir ayakkabı markası veya bir giyim markası olabilmelidir malum Türkiye'de yaşıyoruz Türkiye'de üretilen ürün gruplarını ileride yakalayacağınız ivme sayesinde fason ürettirebilirsiniz veya etiket değişimi veya çantanın üzerine kendi markanızın logosunu yerleştirebilirsiniz veya bir ayakkabı atölyesi kurabilirsiniz. Rüzgarın nereden ve nasıl eseceğini önceden öngöremeyebilirsiniz. Sonrasında marka patentleri ve marka tescil belgelerinizide süreç içerisinde veya işe başladıktan hemen sonrada yaptırmanızı tavsiye ederiz. Sonraki aşamada doğru bir vitrine niş veya butik bir e-ticaret tasarımına ihtiyacınız var. Günümüz koşullarında mutlaka e-ticaret tasarımınızın aptal telefonlara, tabletlere ve aptal televizyonlara duyarlı olması gerekmektedir. Malum pazar payı %80'lere ulaştı, sonrasında doğru kanallardan orantılı yönlendirme almalısınız. Yani Türkiye'deki e-ticaret alt yapılarının yönlendirdiği şekilde değil; Türkiye'deki e-ticaret alt yapıları 1 günde e-ticaret alt yapısını kurduğunu iddia eder genelde sizi google addwors, seo, sosyal medya, blog tanımadığınız insanlara e-bülten tanımadığınız insanlara sms gibi yöntemlere teşfik ederler. Malesef bu yöntemler sizin e-ticaret sitenizi tanımayan size güvenmeyen kitlenin size yönlenmesine sebebiyet verir ve gelen ziyaretçiler sepetten ileriye geçmez!
Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler markalaşmanın tememelleri ve markalaşmaya engel yöntemlerden bahsettik peki markalaşmak için Türkiye koşullarında ne yapmak gerekiyor?
Sermaye Gücü olan için Tv Reklamları, Outdoor Tarzı Reklamlar ve sonrasında internet reklamcılığı yeterlidir. Sermaye Gücü Kısıtlı olan için ise Pazar Yerleriyle, Fiyat Karşılaştırma Siteleriyle ve Özel alışveriş Kulüpleriyle Bütünleşmesi Yeterlidir.
Aslında tüketicilerin olduğu yerlerde olmak size anlık fayda sağlarken orta ve uzun vadede orantılı yönlendirme sağlar. Görsel bir algı operasyonu gerçekleştirmiş olursunuz pazar yerleri fiyat karşılaştırma siteleri veya özel alışveriş kulupleri markanızın veya sitenizin markalaşmasına katkıta bulunur.

Özetle;
  • Doğru Alan Adı Belirlemelisiniz
  • Doğru ve Güven Veren E-Ticaret Danışmanlarından Doğru Yönlendirmeler Almalısınız
  • Doğru ve Güven Veren Tasarımlar Yaptırmalısınız
  • Doğru ve Güven Veren Pazar Yerleriyle Bütünleşmelisiniz
  • Doğru ve Güven Veren Fiyat Karşılaştırma Siteleriyle Bütünleşmelisiniz
  • Doğru ve Güven Veren Özel Alışveriş Kulüpleriyle Bütünleşmelisiniz